05.07.2019

Condair'dan Evaporatif soğutma uygulaması - myCoolblue

Condair, yalnızca geleneksel kompresör tahrikli soğutma yerine kanal içi egzoz havası, evaporatif soğutma ve bir ısı geri kazanım sistemi kullanarak ne kadar enerji tasarrufu sağlanabileceğini belirleyen yeni bir uygulama geliştirdi.

Meteonorm'un dünya çapındaki hava durumu verilerini kullanan myCoolblue uygulaması bir binayı soğutmak için yıllık olarak ne kadar enerji gerektiğini hesaplar. Daha sonra, dünya genelinde 300'den fazla bölgeden 10 yıllık tarihi hava durumu verilerini göz önüne alarak, uygulama, her ay ne kadar soğutmanın egzoz havası evaporatif soğutması kullanılarak sağlanabileceğini ve geleneksel mekanik soğutma kullanımına ne kadar ihtiyaç duyulacağını öngörmektedir.

Egzoz havası evaporatif soğutması, ortamın dönüş havasını soğutmak için bir adyabatik nemlendirici ve soğuk termal enerjiyi gelen temiz hava akımına aktarmak için de bir ısı geri kazanım ünitesi kullanır. Teknik, bir binanın enerji faturalarını ve karbon ayak izini azaltarak sadece birkaç kilowatt elektrikten birkaç derece soğutma sağlayabilir.

Bir HVAC danışmanı veya AHU tasarımcısı, bir projedeki soğutma ihtiyacının ne kadarının egzoz havası soğutması ile sağlanabileceğini değerlendirerek, bir kanal içi evaporatif soğutma sisteminin uygulanabilirliğini doğru bir şekilde hesaplayabilir ve bunun yatırım geri dönüş potansiyelini gösterebilir.

Örneğin, Condair'in myCoolblue uygulaması, Londra'daki bir bina için normal çalışma saatlerinde 23 °C'lik bir dahili ortam şartının 2m x 2m AHU ve 9.360 m³/saat hava akımı ile sürdürülebilmesi için tipik yıllık soğutma yükünün 33.532kWh olacağını gösteriyor. Londra için 10 yıllık tarihi hava koşulları verileri göz önüne alındığında, myCoolblue uygulaması, bir egzoz havası evaporatif soğutma sisteminin ortalama iklim koşullarında geçen bir yılda soğutma ihtiyacının %53'ünü sağlayabildiğini gösteriyor.

Uygulama, sıcak veya ortalama yaz koşulları için enerji projeksiyonları verir ve herhangi bir proje için doğru bir hesaplama sağlamak için kapsamlı bir değişkenler setini dikkate alır. Bu değişkenler, gerçek tasarım koşulları ve AHU'nun çalışma parametrelerinin yanı sıra, kullanılan ısı geri kazanım ünitesinin tipini ve verimliliğini, fanların konumunu ve AHU içindeki nemlendirici konfigürasyonunu içerir.

Mekanik ve evaporatif soğutma arasındaki kWh cinsinden aylık dağılımı gösteren bir grafik ile birlikte sistem konfigürasyon şeması ve sıcaklık, besleme / egzoz tablosunu gösteren bir grafik sunulmaktadır. Proje detayları ve hesaplamalar buluta kaydedilebilir ve daha sonra erişilebilir. Ayrıca bir e-postalama seçeneği, ileride başvurmak üzere tüm proje parametrelerine sahip raporların pdf formatında e-postayla gönderilmesine olanak tanır.

Condair’ın myCoolblue uygulaması, App Store'dan ücretsiz olarak indirilebilir ve yalnızca iPad için kullanılabilir. Ayrıca web üzerinde tarayıcınız aracılığıyla kullanabilmek için artık özel bir web sayfamız var; "www.mycoolblue.com"

Haberlere geri dön 

300'den fazla yerin hava durumu verileri Meteonorm veritabanından alınmıştır


Birçok değişkenle birlikte ilgili projenin AHU konfigürasyonları girilir.


Image

AHU için 10 yıllık tarihi hava şartları kayıtlarına bağlı olarak, geleneksel kompresörlü soğutma ile egzoz havası evaporatif soğutması miktarına yönelik doğru tahminler sağlanır.

En son haberler