Düşük solvent, su bazlı kaplama ve boyaların yaygın olarak kullanılması sprey kabinlerinde nemlendirmenin çok önemli olduğu anlamına gelmektedir. %65-75 kadar yüksek bağıl nem seviyeleri sıklıkla su bazlı boyalar için kullanılır ve bu da aerosol evaporasyonu ve pigment agloremasyonunu önleyerek tutarlı sprey kalitesini, tutarlı boyama oranlarını ve erken kurumanın önlenmesini sağlar. Sprey veya evaporatif nemlendiriciler ekonomik olmalarından dolayı yaygın olarak kullanılırlar ve buhar da daha ufak uygulamalar için kullanılmaktadır.

Yüksek Bağıl Nem elbette kuruma prosesinde istenmez fakat metal bileşenler fırını terk ederken kumlama, tamir ve muayene alanlarındaki yerel ortam sıcak ve kuru olabilir. Bu da çalışanların rahatsız olmasına ve elektrostatik birikmeye yol açarak tozun bileşenlere çekilmesine neden olur. Evaporatif soğutucu olarak bir nemlendiriciyi kullanmak, daha güvenli, daha üretken bir ortam için hem havayı soğutur hem de Bağıl Nemi artırarak elektrostatiği deşarj ederek bu sorunlarla aynı anda mücadele eder. 35 C/%15 Bağıl Nemdeki bir muayene kabini bu prensip kullanılarak ekonomik ve etkin bir şekilde 22 C/%65 Bağıl Neme soğutulabilir.

Elektrostatik boyama ve toz kaplama kabinleri

Atık azaltma, aşırı sprey kontrolü, partikül kazanımı ve solvent azaltması gibi ekonomik ve çevresel zorunluluklar, eletkrostatik ve toz kaplamanın, özellikle robotlu, manüel ve konveyör boyama kabinlerinde şimdi geniş olarak kullanıldığı anlamına gelmektedir. Proses, doğrudan veya dolaylı olarak iyi bir kaplama düzgünlüğü, minimal aşırı spreyleme ve azalan atık sağlayan toz ve topraklanmış öğe arasındaki diferansiyel şarjı korumaya bağlıdır.

Bağıl Nem çok yüksek ise elektrostatik şarj etkileri bozulur, kaplama yapışması etkilenir ve aynı kaplama işlemi için daha fazla debi oranları gerekir. Düşük nemde, koronanın şarjlama karakteristikleri etkilendiğinden dolayı toz doğru şekilde şarjlı hale gelemez ve toz boya ve kaplanan öğeler arasında daha az aktarım verimliği olur. Bu da yetersiz film kalınlığına ve Faraday kafesi etkilerine yol açar. Maliyet artar ve atık fazlalaşır. Düşük Bağıl Nem aynı zamanda kıvılcım potansiyeli oluşturur.

Elektrostatik boyama ve toz kaplama için, 20-25 C'de %45-60 arasındaki Bağıl Nem idealdir.

Daldırma ve elektro kaplama

Çok safhalı kaplama ve yüzey işleme proseslerinde metal öğeler bir tanktan diğerine taşınır. Sıcak, kuru ortamlarda atmosferdeki nemin azlığı, özellikle bir gecikme olduğunda ve işin sonraki aşamaya taşınamadığı durumda işin erken ve düzensiz kurumasına neden olabilir. Bu yüzeyde düzensiz kurumaya yol açarak lekelere ve daha sonraki proses tanklarındaki yüzeyleri etkilemeye neden olur. Parçanın soyulması ve yeniden işlenmesi zaman alıcıdır ve atığa neden olur. Havanın nemini %50-60 Bağıl Nemde korumak hızlı yüzey kurumasını önler.

Boyama ve kaplama ortamının kontrol edilmesi

Yaygın olarak, hava sıcaklığı ve bağıl nemin kontrolü; şartlandırılmış havayı doğrudan bir veya daha fazla sprey kabinine gönderen ve  bir nemlendirici  ile donatılmış bir hava işleme sistemi tarafından sağlanır. Bu boyama kabini üreticisi tarafından tedarik edilebilir veya bir hava işleme ünitesi (AHU) üreticisi tarafından ayrıca tasarlanıp tedarik edilebilir.

Bir tesis içindeki her bir ayrı sprey kabini için, uygun sıcaklığı, bağıl nemi ve hava filtrasyonunu sağlamak için bağlı bir AHU dahil edilebilir veya kabinin etrafına materyal ve ekipmanların da tutulabileceği bir pozitif basınç kapalı odası yapılabilir.

Nem kontrolü hakkında tavsiye için, Condair; boyama ve toz kaplamadaki üretkenliği artırmak için boya sprey kabin üreticiler, AHU üreticileri ve son kullanıcılarla uzun yıllardır tecrübeye sahip dünyanın önde gelen uzmanıdır.

Sprey kabinlerindeki ve yüze kaplamada nemlendirmenin faydaları:

 • Statik birikmede ve daha tozun yüzeye az yapışmasının azaltılması
 • Sprey nozulu ve yüzey arasındaki sprey buharlaşmasında azalma
 • Erken veya düzensiz kurumanın önlenmesi
 • Kumlama bölümleri ve muayene alanlarında evaporatif soğutma etkisi
 • Elektrostatik boyama ve toz kaplama için optimum ortam
 • Artan üretim verimliliği, azalan kum gereksinimi, daha az boyama maliyeti ve daha iyi boyama

Sprey kabini ve yüzey boyama müşterilerimiz:

 • - Boeing, Avustralya
 • - Rolls Royce, İngiltere
 • - BAe Systems, İngiltere
 • - Spraybooth Technology Ltd, İngiltere
 • - Arcade, İngiltere
 • - Dalby Spray Booths, İngiltere
 • - Volkswagen, Hindistan
 • - Decomep SAS, Fransa

Condair'in hayati öneme sahip nem kontrolü sunduğu diğer endüstriler...