Boya kabini ve kaplamalar nemlendirme ve nem kontrolü

Düşük solventli, su bazlı kaplamaların ve boyaların yaygın kullanımı, boya kabinlerinde nem kontrolünün çok önemli olduğu anlamına gelir. %65-75'e varan yüksek bağıl nem (RH) seviyeleri, su bazlı boyalar için sıklıkla kullanılır ve aerosol buharlaşmasını ve pigment aglomerasyonunu önleyerek tutarlı püskürtme kalitesi, tutarlı birikme hızları ve erken kurumayı önleyerek tutarlı püskürtme kalitesi sağlar. Sprey veya evaporatif nemlendiriciler, ekonomik oldukları için yaygın olarak kullanılır ve daha küçük uygulamalarda buhar da kullanılır.

Kurutma işleminde yüksek bağıl nem elbette istenmez, ancak metal bileşenler fırından çıktığında, zımparalama, onarım ve inceleme alanlarındaki yerel ortam sıcak ve kuru olabilir. Bu, çalışanın rahatsız olmasına ve parçaya toz çekerek elektrostatik birikmeye yol açar. Bir nemlendiriciyi evaporatif soğutucu olarak kullanmak, hem havayı daha güvenli, daha üretken bir ortam için soğutmak hem de elektrostatik yüklenmeyi boşaltmak için RH'yi yükseltmek suretiyle her iki sorunla aynı anda mücadele eder. 35°C/%15 RH'deki bir muayene güvertesi, bu prensip kullanılarak ekonomik ve etkili bir şekilde 22°C/%65 RH'ye soğutulabilir.

Elektrostatik boya ve toz boya kabinleri

Atık azaltma, aşırı püskürtme kontrolü, partikül geri kazanımı ve çözücü azaltma gibi ekonomik ve çevresel zorunluluklar, elektrostatik boya ve toz kaplamanın artık özellikle robotik, manuel ve konveyör kabinlerindeki büyük endüstriyel uygulamalarda çok yaygın olarak kullanıldığı anlamına gelir. Proses, toz ve topraklanmış öğe arasında diferansiyel bir yükün korunmasına, doğrudan ve dolaylı olarak iyi bir kaplama tekdüzeliği, minimum fazla püskürtme ve azaltılmış atık sağlamaya bağlıdır.

Bağıl Nem çok yüksekse, elektrostatik yükün etkileri bozulur, kaplama yapışması etkilenir ve aynı son kat için daha yüksek akış hızları gerekir. Düşük bağıl nemde, koronanın yüklenme özellikleri etkilenir, bu nedenle toz uygun şekilde yüklenmez ve toz ile kaplanan öğeler arasında daha düşük aktarım verimliliği olur, bu da yetersiz film kalınlığına ve Faraday kafesi etkilerine yol açar. Maliyetler yükselir ve atık artar. Düşük bağıl nem aynı zamanda arklanma potansiyeli de sağlar.

Elektrostatik boya ve toz boya için, 20-25°C'de %45-60 bağıl nem idealdir.

Daldırma ve galvanik kaplama

Çok aşamalı kaplama ve yüzey işleme proseslerinde metal parçalar tanktan tanka taşınır. Sıcak, kuru iklimlerde, atmosferdeki nem eksikliği, özellikle bir gecikme varsa ve iş bir sonraki aşamaya geçemezse, bir işin erken ve düzensiz bir şekilde kurumasına neden olabilir. Bu, yüzeyde eşit olmayan kurumaya yol açarak sonraki proses tanklarında lekelenmeye ve yüzeyi etkilemeye neden olur. Parçanın sıyrılması ve yeniden işlenmesi zaman alıcı ve israftır. Havadaki bağıl nemin %50-60 bağıl nemde tutulması hızlı yüzey kurumasını önler.

Boyama ve kaplama ortamının kontrolü

Genel olarak, hava sıcaklığı ve bağıl nem üzerindeki kontrol, şartlandırılmış havayı doğrudan bir veya daha fazla püskürtme kabinine ileten, bir nemlendirici ile donatılmış bir hava işleme sistemi tarafından sağlanacaktır. Bu, kabin üreticisi tarafından sağlanabilir veya ayrı olarak tasarlanıp bir klima santrali (AHU) üreticisi tarafından sağlanabilir.

Bir tesisteki bireysel püskürtme kabinleri için, ilgili bir AHU dahil edilebilir veya kabinin etrafına, uygun sıcaklık, bağıl nem ve hava filtrasyonu sağlayacak şekilde şartlandırılmış, içinde malzeme ve ekipmanın da tutulabileceği bir pozitif basınçlı muhafaza odası inşa edilebilir.

Boya püskürtme kabini üreticileri, AHU üreticileri ve son kullanıcılarla boyama ve toz boyada üretkenliği artırmak için uzun yıllara dayanan çalışma deneyimine sahip Condair, nem kontrolü konusunda tavsiye için bu alanda dünyanın önde gelen uzmanıdır.

Püskürtme kabinlerinde ve yüzey kaplamada nemlendirmenin faydaları şunları içerir:

 • Statik birikmede azalma ve yüzeylere daha az toz yapışması
 • Püskürtme başlığı ve yüzey arasındaki püskürtme buharlaşmasında azalma
 • Erken ve düzensiz kurumanın önlenmesi
 • Zımpara güvertelerinde ve inceleme alanlarında evaporatif soğutma etkisi
 • Elektrostatik boyama ve toz boya için optimum ortam
 • Geliştirilmiş üretim verimliliği, azaltılmış zımparalama gereksinimi, daha düşük boya maliyeti ve iyileştirilmiş yüzey

Püskürtme kabini ve yüzey bitirme müşterilerimiz şunları içerir:

  - Boeing, Avustralya

  - Rolls Royce, İngiltere

  - Bae Systems, İngiltere

  - Toyota, Çin

  - Decomp SAS, Fransa

  - Airbus, Fransa

  - Volkwagen, Hindistan

  - Calibre, ABD

  - HMF Group, Danimarka

  - Fokker Aerostructures, Hollanda

  Boya püskürtme kabinlerinde nemi iyileştirme konusunda bir uzmanla konuşun

  Bunlar da ilginizi çekebilir...