Temiz oda ve laboratuvar nemlendirmesi, nem alma ve nem kontrolü

Temiz oda üretim ortamında doğru nem seviyesi, üretim verimini korumak ve atıkları en aza indirmek için hayati önem taşır. Nem seviyelerindeki küçük değişiklikler bile kaplamaların çok hızlı kurumasına, statik olarak paketleme sorunlarına veya hassas baskı uygulamalarında sorunlara neden olabilir.

Bu hassas nem toleransları, ofis veya diğer insan sağlığı uygulamalarında kullanılan standart nemlendirici veya nem alma teknolojisi kullanılarak genellikle elde edilemez, bu nedenle özel nemlendirme sistemlerine ihtiyaç vardır.

Çevresel koşulların genellikle 7/24 kontrol edilmesi gerektiğinden, gerekli servis gerekliliklerini ve devam eden işletme maliyetlerini ve enerji tüketimini hesaba katan sağlam bir nemlendirme stratejisinin dikkate alınması da önemlidir.

Condair, müşterilerinin Ar-Ge ekipleriyle birlikte çalışarak bazı temiz oda ortamlarında üretim verimini %60'a kadar artırmayı başardı. Üretimi farklı nemlerde test ederek ve ardından üretim sırasında süresiz olarak optimum seviyeleri koruyarak, zayıf çevresel kontrolden kaynaklanan israf neredeyse ortadan kaldırıldı.

 • Temiz odalarda nem kontrolü, aşırı nemin yoğuşmaya neden olmamasını sağlamak için spektrumun üst ucunda önemlidir. Bu, bakteri üremesini veya korozyonu teşvik edebilir. Nem çok düşükse, tipik olarak %40 Bağıl Nemin altındaysa, elektrostatik birikmeyle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bu, malzemelerin birbirine yapışmasına veya personel için rahatsız edici elektrostatik boşalmaya (kıvılcım) neden olabilir.

  Temiz odalarda kullanılan malzemeler veya üretilen ürünler de havanın nem içeriğinden doğrudan etkilenebilir. Malzemelerin nem emmesi veya kuruması özelliklerini bozabilir ve üretim veya araştırma faaliyetlerini engelleyebilir.


  Hem yüksek hem de düşük nem seviyelerinde personel konforu ve sağlığı için orta düzeyde bir nem de önemlidir. Sağlık ve rahatlık için tipik olarak %40-60 Bağıl Nem önerilir.

 • Nemi artırmaya yönelik nemlendiriciler, hem doğrudan oda nemlendirmesi hem de merkezi klima santrali (AHU) üzerinden nemlendirme için mevcuttur. Temiz odalar için oda içi üniteler nemi doğrudan odanın atmosferine enjekte ederken, AHU nemlendirme sistemleri bir odaya, torpido gözü gibi bir alana veya tüm binaya beslenen havanın nemini yönetir.

  Nem alma sistemleri, bir atmosferin bağıl nemini azaltmak için aynı oda içi veya merkezi hava arıtma seçeneklerini sunar.

  Havanın bağıl nemi, sıcaklığına bağlıdır. Belirli bir nem miktarına sahip belirli bir hava hacmi, sıcaklığına bağlı olarak bağıl nemi değişecektir. Sıcak hava, soğuk havadan daha fazla nem tutabilir. Yani hava ısıtıldıkça, aynı hacimde su içermesine rağmen bağıl nemi düşer. Tutarlı sıcaklık yönetimi bu nedenle, bir temiz odadaki bağıl nemi başarılı bir şekilde kontrol etmede hayati önem taşır.

 • Temiz odalar sıklıkla çok hassas nem kontrolüne ihtiyaç duyar. Bu nedenle, ters osmoz (RO) suyuyla çalışan rezistanslı buharlı nemlendiriciler, genellikle temiz odalar için en uygun nemlendirme sistemi türüdür.

  Bu teknoloji, su ısıtıcısına benzer resiztanslı bir ısıtma elemanı kullanarak suyu kaynatır. Normal şebeke suyu yerine ters ozmoz (mineralsiz) su kullanılarak kaynama odasındaki mineral birikimi neredeyse tamamen ortadan kaldırılır. Bu, mineral konsantrasyonlarını ve kireç birikimini kontrol etmek için rutin yıkama döngülerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

  Yıkama döngüleri, kaynama odasına soğuk su verir, böylece su sıcaklığının düşmesine, buhar çıkışında değişikliklere ve dolayısıyla nem çıkışında bir düşüşe yol açar. Böylece RO suyu, çok tutarlı nemlendirici çalışması ve doğru nem kontrolü sağlar.

 • Nem alma teknolojisinin iki ana türü vardır - yoğuşmalı ve kurutucu. Yoğuşmalı nem alma cihazları, havayı soğuk bir yüzey boyunca çeker ve ardından oluşan yoğuşmayı tahliyeye gönderir. Kurutucu nem gidericiler, nemi kurutucu bir malzemeden, tipik olarak yavaş hareket eden bir çarkta çekerek emer. Tekerleğin bir bölümü, kurutucu maddeyi kurutan ve sürekli olarak nemi emmesini sağlayan sıcak hava ile "yenilenir".


  Bir teknolojinin diğerine göre kullanılması, büyük ölçüde arıtılan havanın sıcaklığına ve ihtiyaç duyulan kontrol seviyesine bağlıdır. Yoğuşma daha kolay oluştuğundan, yoğuşma teknolojisi daha sıcak koşullarda daha etkilidir. Bu nedenle, daha soğuk koşullarda kurutucu teknolojisi sıklıkla daha iyi bir çözüm sunar. Tamamen modülasyonlu ısıtıcı bataryalara sahip kurutucu nem gidericiler, ±%2 RH gibi daha yüksek bir doğruluk derecesi sunabilirken, standart yoğuşmalı sistemler tipik olarak ±%10 RH sunar.

  Her iki nem alma cihazı da kurutma işlemi sırasında ısı üretir. Nem alma sistemi tasarımı, sıcaklık yönetimini dikkate almalıdır. Bunu başarmak için soğutma ve ısıtma seçeneklerine sahip nem gidericiler veya ısıyı uygulamadan uzaklaştıran uzağa yerleştirilmiş kondenserlere sahip sistemler mevcuttur.

 • Temiz oda araştırma ve üretim süreçleri sıklıkla çok hassas nem kontrolüne ihtiyaç duyar. Bu genellikle "hassas nem kontrolü" olarak adlandırılır ve ±%1 bağıl nem kadar tutarlı olabilir. Bu, sağlanan nemin bir ayar noktasının %1 üzerinde veya %1 altında sapmaması gerektiği anlamına gelir.


  Bunu başarmak için nemlendirici veya nem giderici, bir nem ölçerden gelen bir kontrol sinyaline çok hızlı yanıt verebilmeli ve çıkışını tam olarak modüle edebilmelidir. Yalnızca açma/kapama işlemi yapabilen bir ünite, birden fazla çalışma aşamasına sahip veya tam modülasyonlu %0-100 işletimli bir üniteden daha yakın kontrol sağlayamayacaktır.


  Sensör doğruluğu da çok önemlidir. Bir nem kontrol sistemi ±%2 RH'de çok hassas kontrol yapabiliyorsa, ancak nem ölçer yalnızca ±%5 RH doğruluk sağlıyorsa, nem seviyesi uygulamanın gereklilikleriyle uyumlu olmayacaktır.


  Tutarlı sıcaklık yönetimi, yakın nem kontrolü için de gereklidir. Gelen hava sıcaklığındaki sapmalar, nem kontrol sisteminden gelen besleme havasının bağıl nemini etkileyecektir.

Temiz oda ve laboratuvarlarda Condair nem kontrolünün faydaları

 • Dünya çapında birçok temiz oda ve laboratuvar prosesinde kapsamlı uzmanlık
 • Eşsiz uygulamalar için yenilikçi özel çözümler sunma yeteneği
 • Müşterilerin gereksinimlerini tam olarak karşılamak için doğrudan üreticiden kapsamlı ürün yelpazesi
 • İşletme maliyetlerini azaltabilen ve nem kontrolünü iyileştirebilen düşük enerjili sistemler
 • Devam eden servis gereksinimlerini azaltmak için az bakım gerektiren sistemler
 • Müşterileri desteklemek ve tutarlı, güvenilir nem kontrolü sağlamak için uzman şirket içi servis ekibi

Temiz oda müşterilerimiz şunları içerir:

  - Galen Pharmaceutical

  - Pfizer

  - Boston Scientific

  - Wellcome Trust

  - Intel

  - Medisense

  - Millipore

  - Oxford University

  - IBM

  - National Semiconductor

  - GlaxoSmithKline

  - Genzyme

  Temiz oda nem kontrolü konusunda ücretsiz uzman tavsiyesi alın

  Bunlar da ilginizi çekebilir...