Veri merkezi nemlendirmesi ve evaporatif soğutma

Veri merkezlerinde sunuculara hasar veren elektrostatik deşarjları önlemek için doğru nem oranı çok önemlidir. Doğru nem oranını sağlamakla birlikte soğutma ihtiyacını yüksek kapasiteli, düşük maliyetli evaporatif soğutma ile sağlamak ise çok verimli bir çözüm olmaktadır.

Mevcut veri merkezleri için ASHRAE, 5.5°C çiğlenme noktası seviyesini %60 bağıl nemde önerir ve %20-80 arasında bir nem düzeyini izin verilebilir düzey olarak tanımlar. Dünyanın çoğu yerinde yılın belirli zamanlarında bu dahili koşulları karşılamak için nemlendirmeye ihtiyaç duyulur.

Nemlendiriciler sıklıkla ya evaporatif soğutma etkisiyle soğutma kapasitesine takviye yapmak veya veri merkezinin havalandırma sistemi içinden akan yüksek hacimli havanın düşük maliyetli nemlendirmesini sağlamak üzere serbest hava soğutma sistemleri ile birlikte kullanılır.

Tek başına serbest hava soğutması ılıman iklimlerde tüm yıl boyunca gerekli dahili koşulları sağlayamaz ve adiyabatik nemlendiriciler sıcak günlerde ilave soğutma sağlar. Bu, geleneksel DX soğutuculara bağlı kalmadan havalandırma sisteminin çalışma aralığını artırır.

Çok sayıda yeni yapım veri merkezlerinin yerleştirildiği daha soğuk yerlerde adiyabatik nemlendiriciler gelen havaya çok büyük miktarda nemi ekonomik olarak aktarmak için kullanılabilir. Veri salonlarından gelen sıcaklık; nem içeriğini artıran ve gerekli tedarik koşuluna uygun sıcaklığa indiren nemlendirmeden önce gelen havayı ısıtmak için kullanılır.

Veri merkezi nemlendirmesi ve evaporatif soğutma için global çözümler

Adiyabatik nemlendiricili serbest hava soğutma sistemlerini güçlendirmek

Veri merkezi projeleri için önde gelen teknoloji ve servis

Veri merkezi nemi ve evaporatif soğutma konusunda bir uzmanla görüşün

Veri merkezi projenizde Condair ile çalışmanın faydaları:

 • Çok sayıda veri merkezi operatörleriyle dünya çapında kapsamlı deneyim
 • Veri merkezlerinin gereksinimlerini hassas bir şekilde karşılayan kapsamlı ürün portföyü
 • İşletme maliyetlerini azaltmak ve nem kontrolünü geliştirmek için düşük enerji tüketen sistemler
 • Tek bir tedarikçiden kapsamlı danışmanlık, tasarım, tedarik, kurulum, işletmeye alma, bakım ve yedek parça tedarik hizmetleri
 • İnovatif ve kanıtlanmış çözümler
 • ASHRAE'nin önerdiği koşulların korunması, Elektrostatik yüklenme ile mücadele, düşük maliyetli soğutma ve nem kontrolünün sağlanması

Veri merkezi müşterilerimizden bazıları:

  - Facebook, İsveç

  - eBay, ABD

  - Magnit, Rusya

  - NHN, Güney Kore

  - China Construction Bank, Çin

  - Microsoft, İrlanda & ABD

  - Citi Group, Birleşik Krallık

  - Leibnitz Rechenzentrum, Almanya

  - Hewlett Packard, Kanada

  - Metronode, Avustralya

  - Digital Realty, ABD

  SOĞUTMA PODCAST'i

  Klima santrallerinde evaporatif soğutma için nemlendiricilerin  kullanımına dair podcast'i dinleyin. (podcast ingilizcedir)

  Bunlar da ilginizi çekebilir...