02.06.2014

Condair Facebook'u nemlendiriyor

Facebook'un İsveç Lulea'daki yeni merkezi Dünyanın en verimli ve sürdürülebilir veri merkezlerinden biridir. Yerel olarak üretilen hidro elektrik enerjisiyle çalışmaktadır ve Facebook kullanıcılarının fotoğraflarını, videolarını, yorumlarını ve Beğenmelerini saklayan sunucuları soğutmak için soğuk İsveç havasını kullanır.

En son teknoloji verimlilikle çalışan tesis, kendi veri salonları içindeki nemi korumak için az enerji tüketen yüksek basınçlı sprey sistemimizi ve güvenilir evaporatif nemlendiricilerimizi kullanmaktadır.

Peter Liddle, projenin danışman M&E mühendislerinden biri olan Cundall Müdür yardımcısı, şöyle açıklamaktadır: "Facebook Lulea, istenen dahili sıcaklığı korumak için soğuk dış havayı kullanan bir doğrudan hava soğutma stratejisini kendi veri salonlarında kullanmaktadır. Lulea'nın soğuk kuru iklimi, hava şartlandırma prosesi içinde nemlendirmenin hayati öneme sahip bir bileşeni olması demektir çünkü nemlendirme olmadan dahili nem %2 Bağıl Neme kadar düşebilmektedir.

"Nemin bu düşük seviyesi personel için sağlıksız olabilir ve sunucuların elektrostatik deşarjdan zarar görme riskini artırabilir."

Soğuk dış hava binaya girdiğinde veri salonlarından resirküle edilmiş sıcak hava ile karışarak sıcaklığı yükselir fakat nemi azalır. 78 sprey ve evaporatif nemlendirici daha sonra binanın "çatı havalandırma" sistemlerinden akan hava akışına saatte 22.800 litre su ekler. Bu; veri salonlarına yeniden vermek için gerekli besleme şartına sıcaklığı azaltarak ideal nemi üretir.

Nemlendiricilerimiz, toplamda sadece 90kW/h tüketirken çok yüksek miktarda nemi atmosfere vermektedir.

Peter Liddle şöyle devam etti: "Veri salonlarının içinde istenen sıcaklık 18-29 °C arasında olduğundan ve Lulea'nın iklimi sıcak yaz günlerinde bile nadiren bunu aştığından dolayı dış hava doğrudan iklim kontrolü için kullanılabilir. Veri merkezi hiçbir geleneksel (dx) hava koşullandırma içermediğinden dolayı, dış koşullar 29 °C derecenin üstüne çıksa bile nemlendiriciler aynı zamanda düşün enerji tüketen destek soğutma olarak da kullanılabilir."

Condair'in Lulea veri merkezi projesine katılımı Condair Group'un iki üye şirketinin tasarım ve üretim deneyimini bir araya getirmiştir. Yüksek basınçlı sprey sistemi Danimarka'da üretilirken Condair'in İngiltere'deki tesisleri evaporatif nemlendiricilerini üretmiştir. Her iki ülkedeki mühendislik ekipleri ekibi ekipmanı işletmeye almak için birbirleriyle ortak çalışmıştır.

Facebook Lulea veri merkezindeki Condair'in işi, hızla büyüyen global veri merkezi pazarının nemlendirme ve soğutma ihtiyaçlarını karşılamak için ne kadar donanımlı olduğunu göstermektedir.

Haberlere genel bakışa geri dön

Condair'in global veri merkezi müşterileri:

  • - Facebook
  • - Microsoft
  • - Barclays Bank
  • - eBay
  • - Digital Reality
  • - Hewlet Packard
  • - Metronode
  • - NHN
  • - Citi Group
  • - AT&T Mobile

Şunlar da ilginizi çekebilir...

Dünyanın en büyük evaporatif soğutma sistemi

Condair Suudi Arabistan'ın Medine şehrinde 15 hektarlık alan boyunca havayı 10 °C dereceye kadar koşullandırdı.

Daha fazlasını okuyun

Condair Microsoft Dublin’in soğutulmasına yardımcı oluyor

Condair, Microsoft'un İrlanda Dublin'deki 500 milyon dolarlık mega veri merkezine, muazzam büyüklükteki veri salonlarına 8°C...

Daha fazlasını okuyun

Veri merkezi nemlendirmesi

Yüksek kapasite, düşük maliyetli evaporatif soğutma sağlar ve elektrostatik yüklenme ile mücadele eder.

Daha fazlasını okuyun