Peynir Kürleme (Olgunlaştırma veya Eskitme) İçin Nem Kontrolü

Çoğu peynir, uygun hava sirkülasyonu ve kontrollü bir iklim ile sıcak, nemli bir ortama ihtiyaç duyar. Tuz, maya, enzimler ve bakterilerden elde edilen diğer bileşenler, peynirin olgunlaşma sürecini büyük ölçüde etkiler. Eskime süreci, tutarlı bir şekilde dengelenmiş bağıl nemden (RH) de faydalanacaktır.

Genel olarak, çoğu peynir yaklaşık %75 ila %95 gibi daha yüksek bir bağıl nem düzeyi ve 10-13°C arasında bir sıcaklık aralığı gerektirir. Soğuk depolama için bağıl nem %60-65 civarında olmalıdır. Uygun nemlendirme, bir ortamda kürlenen peynirlerin yaşlanmasını ve istenen peyniri oluşturmak için nemi muhafaza etmesini sağlayacaktır. Condair'in nemlendiricileri, her boyuttaki her tür peynirin kürlenmesini her zamankinden daha kolay hale getiren, tutarlı bir şekilde dengeli nem sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu, ihtiyaca göre olgunlaştırılan ürünlerin teslim edilmesini sağlayarak memnun müşteriler ve daha güçlü satışlar sağlar.

Condair'in sprey nozul sistemlerinden sisleme teknolojisine ve evaporatif medyaya kadar adyabatik nemlendirici serisi peynir olgunlaştırma ihtiyaçlarınız için tam nemi sağlayabilir ve çevredeki ortamı serinletebilir. Bu, standart bir buharlı nemlendiriciden daha az enerji kullandığınız, ancak çevre sıcaklığını düşürme avantajına da sahip olduğunuz anlamına gelir. Sonuç, soğutmadan daha az enerji kullanan ve soğutma maliyetlerinden daha fazla para tasarrufu sağlayan bir peynir olgunlaştırma işlemidir.

Peynir satın alırken, kalitesini anlamak için ürünün görsel çekiciliğine göre yaptığımız değerlendirmeye güveniriz. Ne bekleyeceklerine dair bir fikre sahip olanlar, normalde ne zaman aşırı yaşlı olduğunu veya standartlara uygun olmadığını söyleyebilirler. Doğru nemlendirici, ürün kalitesini korumak için optimum nem seviyeleri sağlar. İster soğukta saklama ister kürleme olsun, Condair tüm peynir kürleme uygulamaları ve ortamları için ideal nemlendiriciye sahiptir.

Gıda üretiminde nem ile üretkenliği artırmak için ÜCRETSİZ 10 maddelik bir kılavuz edinin

Bu belge, üretimi optimize etmek, israfı azaltmak ve karlılığı artırmak için nem seviyelerinin en iyi şekilde nasıl yönetileceği konusunda gıda üretim yöneticileri için adım adım giriş niteliğinde bir yaklaşım sunmaktadır.

Peynirin kürlenmesi ve olgunlaşması için nem konusunda ücretsiz uzman tavsiyesi alın

An assortment of cheeses

Peynir kürleme / eskitme için Condair nemlendirmenin faydaları şunları içerir:

  • Ürün ve içerik bozulmasını/atığını en aza indirin.
  • Kalite kontrol standartlarını koruyun.
  • Tutarlı bağıl nem, ayarlı yaşlanmaya yol açar.
  • Adyabatik (yüksek basınçlı püskürtme veya sisleme sistemleri) sayesinde soğutma maliyetlerinde enerji tasarrufu yapın.

Yiyecek ve İçecek Müşterilerimiz:

- Nestle Espana S.A.

- Quaker Oats

- Samkaup Supermarkets

- Sara Lee

- Sugarfayre Ltd.

- Tetra Pak

- Timothy Taylor Brewery

- Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı

Gıda üretiminde nem alma

Gıda üretiminde nemlendirme

PODCAST

Yiyecek ve içecek üreticilerinin nemi kontrol ederek üretkenliklerini nasıl artırabileceklerini anlatan bu podcast'i dinleyin

Bunlar da ilginizi çekebilir...