Home humidification & humidity control

Ev nemlendirmesi ve nem kontrolü

Isıtma sistemlerinin içerideki havayı kuruttuğu soğuk mevsimlerde hava genellikle %40 bağıl nem oranın altına düşebilmektedir. Bu seviyede, hava mevcut herhangi bir kaynaktan nem çekecektir. Bu vücudumuz, tahta ve kumaş gibi materyaller, ev hayvanlarımız ve hatta binamızın kendisini bile içerir. Bu sadece kendimizi susuz kalmış hissetmemize yol açmaz, aynı zamanda sağlığımız açısında ciddi etkileri olabilir.

Hastalık - SARS-Cov2 veya grip gibi havadan bulaşan virüsler %40 Bağıl Nemin üzerindeki nem oranında önemli derecede azalır. Aynı zamanda, burnumuzdaki ve boğazımızdaki mukoza vücudun havadan gelen kirleticilere karşı doğal korumasıdır. Bunlar kuruduğunda bağışıklık sistemimiz zayıflar.

Deri ve saç - Kuru bir atmosfer, özellikle ellerde olmak üzere derinin çatlamaya yatkın olmasına neden olur ve saç kırıklarına ve saçın zayıflamasına neden olabilir.

Ahşap – Zemin, mobilya ve diğer ahşap nesnelerin boyutları kuru havada değişebilir ve sonunda çatlayabilir.

Toz – Nem tozu yapıştırır ve havanın dışında birikmesine neden olur; bu nedenle hava kuru olduğunda toz ve havadan kaynaklanan kirleticiler daha baskın hale gelir.

Ev hayvanları – Köpekler ve kediler insanlar gibi kuru havadan olumsuz şekilde etkilenirler fakat papağanlar gibi tropikal iklim hayvanları çok hasta olabilir.

Evdeki nem düzeyi ile ilgili önemli Sorular ve Cevaplar

 • Nem, havanın nem içeriğinin bir ölçüsüdür. Yanlış nem seviyeleri insanlara veya malzemelere zarar verebilir. Çok yüksek nem küf ve yoğuşma sorunlarına neden olabilir. Çok düşükse, oluşan kuruluk düzeyi nesnelere ve insanlara zarar verir, bizi havadaki virüslere ve enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir. Evinizin nemini doğru seviyede anlamak ve korumak, insanları, evcil hayvanları ve eşyaları korumak için önemlidir.

 • İnsan sağlığı ve konforu için ideal iç mekan neminin %40-60 RH arasında olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun insan solunum bağışıklık sistemi için optimum seviye olduğu ve ayrıca virüslerin havada ve bulaşıcı kalabileceği süreyi en aza indiren seviye olduğu gösterilmiştir.

 • Bir higrometre, havadaki nemi, bir termometrenin sıcaklığı ölçtüğü ve gösterdiği gibi ölçer ve gösterir. Higrometrelerin satın alınması nispeten ucuzdur ve sıklıkla hem sıcaklığı hem de nemi ölçen ve gösteren "termohigrometreler" olarak satılmaktadır.

 • %60'ın üzerindeki sürekli yüksek iç ortam bağıl nemi buğu, yoğuşma ve küf sorunlarına neden olabilir. Bunu çözmek için ya ortam havasını ısıtarak bağıl nemi azaltmak ya da havadaki nemi fiziksel olarak uzaklaştıracak bir nem alma cihazı kullanmak gerekir.

 • %40'ın altında sürekli olarak düşük bir iç ortam bağıl nemi, solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olacak ve sağlığı bozacaktır. Nemlendirici kullanmak, optimum iç mekan nemini korumanıza yardımcı olacaktır. Çoğu nemlendirici, belirli bir nem seviyesi ayarlayabilmeniz için bir nem ölçer ve kontrol mekanizması içerir. Böylece nemlendirici evinizin atmosferini izleyecek ve aşırı nemlendirme yapmadan istediğiniz nem seviyesini korumak için gereken hassas nemlendirme dozunu ayarlayacaktır.

Evdeki nem hakkında bilmeniz gerekenler

 • Soğuk hava çok az miktarda nem tuttuğu için camları açmak yardımcı olmayacaktır. Eve girdiğinde ve ısındığında havanın bağıl nemi çok düşer.
 • İnsan sağlığı ve konforu için ideal bağıl nem düzeyi %40-60 arasındadır.
 • Bir ortamdaki nemi nemölçer ile izleyebilirsiniz. Bir nem kontrol cihazı, bir termosatın bir ısıtıcı veya klimayı kontrol ettiği gibi bir nemlendiriciyi veya nem alıcıyı kontrol eder.
 • Kuru havada nefes almak oksijen alımını ve sonrasında kan akışına aktarımını zorlaştırır. Bitkinlik, yorgunluk ve azalmış konsantrasyon azalan oksijen kaynağının semptomlarıdır.
 • Bağıl nemin %40 ve üstünde olması doğal olarak elektrostatik elektriklenmeyi engeller.

Aşağıdakilerden şikayetçiyseniz bir nemlendiriciye ihtiyacınız var demektir:

 • Pul pul, sert veya çatlamış deri
 • Elektrostatik çarpmalar
 • Erken kontakt lens rahatsızlığı
 • Ortam havasında yüksek seviyede toz
 • Çatlak uçlu ve zayıf, taranamaz saçlar
 • Sürekli boğaz ağrısı, baş ağrısı ve yorgun gözler
 • Ahşap mobilya ve zeminde çatlaklar
Condair CP3 Mini düşük kapasiteli buharlı nemlendirici.

Condair CP3 Mini düşük kapasiteli buharlı nemlendirici

Doğrudan bir odaya veya bir klima santralına 4 kg/saat'e kadar buhar sağlar. Ankastre bağlantıları vardır.

Daha fazla bilgi

  Bunlar da ilginizi çekebilir...