%40-%60 RH İdeal Nem Düzeyi... Çok Daha Az Virüs!


Hastalıklar, başta virüsler, bakteriler ve mantarlar olmak üzere çeşitli patojenik mikroorganizmalar tarafından aktarılır. Bakteriler kendi kendilerini çoğaltabilirler. Gribi tetikleyen sürekli değişen influenza virüsü gibi virüsler üremek için bir konakçıya ihtiyaç duyar. Bu süreçte, diğerinin hücrelerini yok ederler.

Germs encapsulated in humidity particles

Hastalıklar, başta virüsler, bakteriler ve mantarlar olmak üzere çeşitli patojenik mikroorganizmalar tarafından aktarılır. Bakteriler kendi kendilerini çoğaltabilirler. Gribi tetikleyen sürekli değişen influenza virüsü gibi virüsler üremek için bir konakçıya ihtiyaç duyar. Bu süreçte, diğerinin hücrelerini yok ederler. Vücudun bağışıklık sisteminin kendi savunma hücreleri, virüslerin saldırısına uğrayan hücreleri yok etmek zorundadır. Salmonella veya lejyonella gibi bakteriler, örneğin metabolik ürünleri aracılığıyla hastalıkları tetikleyebilir. Ellerin yıkanması ve düzenli havalandırma, mikroorganizmalar yoluyla aktarım olanaklarını azaltır.

Virüslerin çoğu hava yoluyla veya doğrudan fiziksel temas ile taşınır. Dengeli bir bağıl hava nemi, ortamdaki mikrop sayısını önemli ölçüde azaltır. Prof. em. Dr.-Ing. habil. U. Marmai'ye göre (Iselt ve diğerleri) “optimum bağıl hava nemi aralığı, normal ortam hava sıcaklıklarında %40 ila %60 arasındadır.”

Pek çok çalışma (Harper, Noti, Lowen ve diğerleri), artan hava neminin grip virüslerinin aktivitesini önemli ölçüde azalttığını doğrulamaktadır. Bu nedenle, deneysel bir araştırmada (Noti), Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü'nden (NIOSH) ABD'li bilim adamları, %40'ın üzerindeki bağıl hava neminin virüslerin bulaşma potansiyelini önemli ölçüde azalttığını gösterdi. 

Gerçekçi koşullar altında, araştırmacılar kış aylarında iç mekan havasındaki bulaşma yolunu ve çeşitli bağıl hava nemlerinde virüslerin bulaşma potansiyelini araştırdı.

%23 bağıl nem düzeyinde virüslerin yaklaşık dörtte üçü bir saatten daha uzun süre canlı ve bulaşıcıydı, yaklaşık %43 bağıl nem düzeyinde ise bu süre azalan bir eğilimle dörtte birden daha az olarak tespit edildi.

Kaynaklar:

Lowen, Mubareka, Steel, Palese: “Grip virüsünün bulaşması bağıl nem ve sıcaklığa bağlıdır”, 2007

Iselt, Arndt, Wilcke: “Grundlagen der Luftbefeuchtung” [Hava nemlendirmesinin temelleri], VDE Verlag, 2005

Green: Alan çalışması “Einfluss der relativen Luftfeuchte auf die Erkrankungshäufigkeit von Schülern” [Okul öğrencilerinin hastalık sıklığı üzerindeki bağıl hava nemini etkisi], 1985

Uhlenhaut: “Tenazität von Viren — Stabilität und Erhalt der Infektiosität von Viren” [Virüslerin dayanıklılığı — Virüs bulaşıcılığının kararlılığı ve bakımı]. Biologische Sicherheit in Deutschland [Almanya'da biyolojik güvenlik], konferans tutanakları, 2007

RKI Robert Koch Enstitüsü, Bundesamt für Bevölkerungsschutz [Federal Sivil Koruma Dairesi]: “Biologische Gefahren I — Handbuch zum Bevölkerungsschutz” [Biohazards I — Nüfusu koruma el kitabı], 2007

Virüs azaltma için nemlendirme hakkında daha fazla bilgi edinin...


Virüs azaltma için nem kontrolü hakkında daha fazla bilgi edinmek için şimdi bize ulaşın...

Condair'in hayati nem kontrolü sağladığı diğer endüstriler arasında...