Yayın tarihi: Mayıs 2019 |  DOI: 10.1073/pnas.1902840116

Düşük ortam nemi vücudun savunma mekanizmasını ve grip enfeksiyonuna karşı doğuştan gelen direnci bozar

Eriko Kudo, Eric Song, Laura Yockey, Tasfia Rakib, Patrick Wong, Robert Homer, Akiko Iwasaki


Özet

Bu çalışma düşük nem oranının bağışıklık sisteminin Influenza virüsüne karşı savunması üzerindeki etkisini anlamak için yapılmıştır. İnsanlara benzer bir şekilde grip enfeksiyonuna direnç gösteren genetiği değiştirilmiş fareler, bağıl nemin %10 veya 20 düzeyi ile %50 olması arasındaki farkın grip enfeksiyonu üzerindeki etkisinin test edilmesinde kullanılmıştır.

Fareler, 20°C sıcaklık ve düşük veya normal nemde kontrollü bir ortamda ön koşullandırıldı. Daha sonra grip virüsü ile enfekte edildiler ve planlanmış bir süre için şartlandırılmış ortama geri bırakıldılar.

Fareler, sıcaklık, ağırlık, solunum sistemleri içindeki viral yük ve nihayetinde virüs nedeniyle ölümleri de dahil olmak üzere virüse fiziksel reaksiyonları açısından incelenmiştir.

Çalışma, %20 bağıl nemde barındırılan farelerin %50 bağıl nemde tutulanlara kıyasla daha kötü bir hastalık süreci geçirdiğini, daha hızlı ve daha fazla kilo kaybı yaşadığını, vücut ısısında düşüş olduğunu ve yaşam sürelerinin kısaldığını tespit etti. Aslında, düşük nemdeki bütün fareler, enfeksiyondan sonraki 11 gün içinde öldü, %50 bağıl nemde yaşayanların yarısına yakını testin sonuna kadar hayatta kalabildi.

Araştırma, düşük nemin, bağışıklık sisteminin grip virüsüne karşı savunmasını üç şekilde olumsuz etkilediğini gösterdi. Trakeadan ciğerlere, hava yollarımızdaki küçük tüy benzeri yapılar olan siliyanın kirleticileri gidermek için etkili çalışmasını durdurur. İkincisi, grip virüsü tarafından zarar gören akciğerlerdeki hücrelerin kendilerini onarma yeteneklerini engeller. Son olarak, çalışma, düşük nemin, enfekte olmuş hücreler tarafından salgılanan interferonların, komşu hücreleri virüse karşı uyarmaması ve böylece yayılmasına karşı mücadele etmemesine neden olduğuna işaret etti.

Çalışma, hava kuruduğunda gribin neden daha yaygın olduğu konusunda fikir veriyor. Iwasaki, “nemin düştüğü dönemlerde, grip vakalarında ve ölüm oranlarında ani bir yükseliş olduğu iyi bilinmektedir. Eğer farelerdeki bulgularımızın insanlar üzerinde de geçerli olduğu varsayılırsa, çalışmamız grip hastalığının bu mevsimsel yapısının altında yatan olası bir mekanizmayı açıklıyor” dedi.

Araştırmacılar nemin grip salgınlarındaki tek faktör olmadığını vurgularken, kış mevsiminde göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktör olduğunun altını çiziyorlar. Havadaki su buharını evde, okulda, işte ve hatta hastane ortamlarındaki nemlendiricilerle artırmak, grip semptomlarını azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için potansiyel bir stratejidir.
Uzman görüşü

Dr. Stephanie Taylor (Tıp doktoru)

Bu çığır açan araştırmada, bu hayvanları ideal bir model haline getiren, insanlara benzer immün tepkilere sahip genetiği değiştirilmiş fareler kullanıldı.

Dr. Iwasaki, dengeli nemlendirmenin bağışıklık savunmamızı arttırdığını ve bunun influenza ile sınırlı olmadığını, diğer hastalıklarda da geçerli olabileceğini gösteriyor.

Bu çalışma, evlerde, okullarda, ofislerde, hastanelerde, uçaklarda ve diğer tüm meskun alanlarda iç ortamdaki bağıl nemi %40-60 aralığında tutma gerekliliğini güçlendirmektedir.

ASHRAE bu mükemmel çalışmayı meskun ticari binalarda minimum bağıl nem seviyesini destekleyecek kanıt olarak kabul etmelidir.

Nemlendirme ürünlerimizden bazıları...