26.4.2023

Condair 75. yılını kutluyor

Nem kontrolü uzmanı Condair, 75. yıl dönümünü kutluyor. 1948 yılında kimyager Dr. Bernard Joos tarafından İsviçre'de Defensor AG olarak kurulan şirket, dünya çapındaki birçok ofisinde bu olayı kutlamaktadır.

Condair Türkiye Genel Müdürü Gökhan Yalınay, “75 yıl, bir kuruluş olarak başarılması gereken harika bir kilometre taşıdır. Condair'in uzun ömürlülüğü, pazar lideri teknolojiyi yenilik yapma ve gururla geliştirme ve bunu uzman bilgisi ve servis desteği ile sunma becerisinin kanıtıdır. Şirket her zaman nemlendirme sektörünün ön saflarında yer aldı ve mühendislik mükemmelliği alanında liderliğini sürdürüyor.”

1948'de sunulan ilk ürün, sığır enfeksiyonlarına karşı "savunan" bir hava spreyi dezenfeksiyon sistemiydi, dolayısıyla zamanında şirketin adı olan Defensor buradan geliyordu. Püskürtücünün nemlendirme özelliklerinin, başta peynir olgunlaştırma odaları olmak üzere çeşitli imalat sektörlerinde büyük ölçüde faydalı olduğu kısa sürede anlaşıldı. Ellili ve altmışlı yıllar boyunca Defensor, pazardaki diğer ana oyuncu Plascon ile kıyasıya bir rekabet içinde nemlendirme teknolojileri geliştirmeye devam etti. Atomizer sprey ve evaporatif nemlendiriciler, elektrot boylerli buharlı nemlendiricinin icadı ve suyu kaynatmak ve havayı nemlendirmek için elektrik rezistanslı ısıtıcıların öncü kullanımının yanı sıra iki şirket tarafından geliştirildi.

1975 yılında portföyünü çeşitlendirmek isteyen İsviçreli bir ithalat şirketi olan Walter Meier, Defensor'u satın aldı ve nemlendirme pazarına girdi. Daha sonra 1981'de iki önde gelen nemlendirme şirketini bir araya getirerek Plascon'u da satın aldı. 80'lerde ayrıca, hem Defensor hem de Plascon için önemli bir distribütör olan Nortec'in satın alınması ve Plascon'un Condair olarak yeniden markalaştırılmasıyla Kuzey Amerika'ya doğru genişledi.

Organizasyon 80'ler ve 90'lar boyunca gelişmeye devam etti ve 1995'te Defensor ve Condair şirketlerinin Axair adı altında birleşmesi ile dünyanın en büyük nemlendirme şirketi kuruldu. Sektördeki satın almalar sonucunda 2012 yılına kadar toplam 12 nemlendirici şirketi Walter Meier Grubu'na geçti. Ardından ana hissedar Silvan Meier tarafından “tek marka, tek şirket” sloganı altında operasyonların konsolide edilmesi kararı alındı. Böylece nem kontrolü sektöründeki tüm girişimlerini Condair bayrağı altında bir araya getirdi.

Gökhan Yalınay devam ediyor, “Bugün Condair 23 ülkede satış ve servis organizasyonları yürütüyor, 50 bölgede daha dağıtım ortaklarına ve Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da üretim tesislerine sahip. Şirket, muhtemelen dünyada en yaygın kullanılan endüstriyel nemlendirici türü olan elektrot boylerli buharlı nemlendirici gibi sistemleri icat ederek sektördeki itici güç olmuştur."

"Şirket, IoT bağlantılı cihazlar gibi yeni akıllı özelliklerle yenilik yapmaya devam ederek son müşterinin doğrudan üreticiden en iyi desteği almasını sağlıyor. Ayrıca, merkezi olarak yönetilen, tüm evi kapsayan, bir telefon uygulaması tarafından kontrol edilen ve yine endüstri için sınırları zorlayan yenilikçi ürünlere sahiptir."

“Condair aynı zamanda sektörün olumlu amacını da savunuyor. Şirketin Daha iyi bir yaşam için nem iddiası, hem optimum iç ortam nemini korumanın sağlık yararlarını hem de daha geleneksel üretim faydalarını anlatıyor. İnsan sağlığını koruyan çözümler sunuyoruz ve küresel bir kuruluş olarak bu konudaki farkındalığı artırmaya ve yapılı çevreyi daha sağlıklı hale getirme görevimizi yerine getirmeye kararlıyız. Şirketimizin değerleri ve mirasıyla gurur duyuyoruz ve hepimiz kendimize mutlu bir 75. yıl dönümü dilemekten mutluluk duyuyoruz."

Başlıca Haberlere geri dön 
Image

Image

Gökhan Yalınay, Genel Müdür,
Condair Türkiye

"Elektrot boylerli buharlı nemlendirici gibi sistemleri icat eden şirket, sektördeki itici güç olmuştur."


Image

Condair'den nem kontrolü konusunda uzman tavsiyesi alın


Nem kontrolü konusunda ücretsiz uzman tavsiyesi alın

Bunlar da ilginizi çekebilir...