06.12.2013

Nemlendirici karkas ağırlık kaybını önlüyor

Condair'in JetSpray nemlendiricisi, kesimden sonra karkas nem kaybını %1.5'a kadar azaltarak mezbaha ekipman uzmanı GM Steel'e yardım ediyor. Soğuma alanında sürekli olarak yüksek nemi koruyarak GM Steel karkas nem kaybını %2.5'tan %1'den aza indirebilmiştir.

Haftada 3.500 karkas işleyen bir mezbaha ve ortalama maliyeti 4 $/kg olan et için, bu teknoloji, 500.000 kg etin soğuma deposu atmosferine buharlaşmasını önleyerek yılda 2 milyon doları aşkın kar artışı getirmiştir.

GM Steel'de danışman olan Robert Ten Cate prosesi şu şekilde açıklamıştır; "Kesim hattından gelen karkas nemli ve sıcaktır. Soğuk depoya girdiğinde soğuk kuru hava açık olan yüzeyinden nemi alır. Miktar mezbaha soğutma teknolojisine bağlıdır fakat toplam ağırlığının %1.2-2.5 arasında olabilir ve bazen çok daha fazladır. İlk soğutma sırasında bir JetSpray nemlendirici ile soğuk depoda yüksek nemi koruyarak karkastan nem kaybı bastırılır ve %1'in altında düşürülebilir.

"Bağımsız testler göstermiştir ki soğutma sırasında optimum nemi koruyarak karkas ağırlık kaybı, soğutma deposu içinde veya ette herhangi bir yoğuşma olmadan azaltılır. Havanın nemlendirilmesi karkasın yüzeyine nem vermez veya mikrobiyolojik büyümeyi artırmaz.

Robert şöyle devam etmiştir; "Aslında, müşteri testleri göstermiştir ki yüksek nem aslında mikrobiyolojik büyümeyi artırmaktan çok azaltmaktadır. Yüksek nem havanın iletkenliğini artırır ve bunun sonucu olarak karkastan ısı transferini artırmıştır. Bazı kurulumlarda istenen karkas gövde sıcaklığına erişmek için soğutma döngüsünü önemli derecede azaldığı görülmüştür. Karkas sıcaklığı hızla azaldığı için mikrobiyolojik büyüme baskılanır.

"Hızlı soğutma döngüsünün bir başka önemli yararı da soğutma sisteminin enerji tüketiminde azalmadır. Müşteriler, soğutma alanında optimum nem korunduğunda karkastan artan ısı transfer verimliliği nedeniyle elektrik faturalarında %10'a kadar azalma görmüşlerdir." demiştir Robert.

JetSpray nemlendirici, sadece 7.5 mikron damla boyutu olan bir sprey üretmek için basınçlı hava ve suyu bir araya getiren hassas bir şekilde tasarlanmış nozul sırasından oluşmuştur. Nozul hattı dondurma sisteminin evaporatör serpantinlerinin önüne yerleştirilmiştir ve soğuk depoya girmeden önce hava akışına nem ekler.

Çok ince sprey nemin atmosfer tarafından emilmesini sağlar ve odanın içinde ıslanmayı önler. Basınçlı hava aynı zamanda damla oluşumunu da önler. Nozulların içindeki çok ince iğneler kendi kendine temizleme mekanizması olarak çalışır ve tıkanmaları önleyerek sistemi çok fazla sağlam hale getirir ve çok az bakım gerektirmesini sağlar.

JetSpray nemlendirici, gıda işleme tesislerinde kullanım için sistemi ideal yapan temel tasarım faktörü olarak hijyen ile geliştirilmiştir. Bir ters ozmos su filtresi, kalan herhangi bir mikroorganizmayı öldürmek için kullanılan ultraviyole sterilizasyon ile arıtılmadan önce besleme suyundan tüm mineralleri giderir. Buna ek olarak, sistem, suyun nemlendiricide kalarak durdurmaması için düzenli otomatik yıkama ve boşaltma döngülerini içerir.

Haberlere genel bakışa geri dön

Artan karlılığa giden yolculuğa bu gün başlayın

Formu doldurun. Bir nemlendirme uzmanı en kısa zamanda sizinle irtibat kuracaktır

İlgili haberler

Soğuk depolama nemlendirmesi

Ağırlık kaybının önlenmesi ve ürünlerin raf ömrünün iyileştirilmesi.

Daha fazlasını okuyun

Condair JetSpray Nemlendirici balık fabrikasına yılda 1 milyon dolar kazandırıyor

Condair'in JetSpray nemlendirici, buzhane ekipman uzmanı ICS Cool Energy'ye yardım ederek dünyanın önde gelen konserve balık...

Daha fazlasını okuyun

Samkaup süpermarketinde %30’a kadar daha az meyve ve sebze ağırlık kaybı

Condair nemlendiriciler İzlanda süpermarket zincirindeki ürün kalitesini geliştiriyor ve ağırlık kaybını azaltıyor.

Daha fazlasını okuyun