Nemlendirme üretim ortamlarındaki statik elektrik birikmesini ortadan kaldırmanın çok etkin bir yoludur. Nemi %55 Bağıl Nemde tutarak havanın nem içeriği doğal bir iletken olarak çalışır ve herhangi bir potansiyel statik şarjı topraklar.

Üretim ortamlarında statik elektrik birikmesi sıklıkla verimlilikte azalmaya, ürün kalitesinde düşmeye, kontrol edilemeyen kıvılcımlarla güvenlik sorunlarına ve özellikle elektronik cihazlar ve PCB'lere olmak üzere ekipman hasarına neden olur.

Bu statik elektrik problemleri, paketleme, basım, kağıt, plastikler, tekstil, elektronik cihaz, otomobil imalatı ve ilaç üretimi gibi endüstrilerde özellikle öne çıkmaktadır.

Sürtünmenin statik elektrik şarjı oluşturabilmesi için havanın %45 Bağıl Nemin altında olması gereklidir. %45-55 Bağıl Nem arasında statik elektrik hala birikecektir fakat havanın nem içeriği yoluyla toprağa sızdığı için daha az seviyede olacaktır. Havayı %55 Bağıl Nemin üstünde tutmak statik elektriğin asla birikmemesini sağlar.

Matbaalar veya üretim hatları gibi büyük ortamlar için doğrudan oda nemlendiricileri etkin ve ekonomik bir çözüm sunmaktadır. Atomize hale getirici nozullar tavan alanına monte edilir ve nemi istenen seviyeye çıkaran hafif sprey salar.

Ancak, ısı üreten endüstriyel makineler kendi kuru mikro iklimlerini oluşturarak statik elektriği artırabilir. Isı havayı kurutur ve bu nedenle genel nemi 18 C'de %60 Bağıl nem olan bir odada sıcak makineler nedeniyle %45 Bağıl Nemden az nemi olan lokalize kuru hava cepleri olabilir. Eğer bu makine aynı zamanda statik elektrik birikimi için gerekli sürtünmeyi de üretiyorsa statik elektrik problemleri potansiyel riski vardır.

Bu tür durumlarda lokal alanın nemini yükseltmek için lokalize sprey sistemleri kullanılabilir. Doğrudan makineye monte edilmiş farklı nozullar sıcaklık artışının kuru hava yaratmamasını ve böylece statik elektrik birikiminin olmamasını sağlayabilir.

Statik elektriğin ortadan kaldırılması için Condair nemlendirmenin faydaları:

 • Çok sayıda üretim sektöründe dünya çapında kapsamlı deneyim
 • Her bir projenin gereksinimlerini hassas bir şekilde karşılayan kapsamlı ürün portföyü
 • Artan üretim verimliliği ve azalan makine duruş zamanı
 • Düşük işletme maliyetli düşük enerji tüketen nemlendirme sistemleri
 • Sürekli devam eden servis gereksinimlerini azaltmak için düşük bakım çözümleri
 • Kapsamlı danışmanlık, tasarım, tedarik, kurulum, işletmeye alma, bakım ve yedek parça tedarik hizmetleri

Anti statik uygulamalarımızı kullanan müşterilerimiz:

 • Unilever Bestfoods, İngiltere
 • BAe Systems Munitions, Galler, İngiltere
 • Indoliberty Textile, Endonezya
 • Renault F1, Fransa
 • Shi Etsu Handoti, İngiltere

Condair'in hayati öneme sahip nem kontrolü sunduğu diğer endüstriler